diumenge, 15 de febrer de 2015

Prediccions als Premis Oscar 2015

Opinió 

Ja els tornem a tenir aquí. Aquest diumenge 22 de febrer s’entregaran els Premis de l’Acadèmia de Hollywood, coneguts també com a Premis Oscar, que honoren l’excel·lència dels “millors films de l’any” a través de les seves 24 categories. 
Ha estat un any de bon cinema? Podem dir que hem pogut gaudir de petites joies cinematogràfiques, com les nominades Boyhood, The Grand Budapest Hotel o The Tale of Princess Kaguya. Amb tot, com de costum, l'Acadèmia de Hollywood ha obviat total o parcialment a pel·lícules com Mommy, Winter Sleep, Nightcrawler, Gone Girl, Interstellar, The Babadook, Only Lovers Left Alive, Under the Skin o Snowpiercer, totes elles d'una gran qualitat artística.
Des d'Adria's News fem un repàs a totes les seccions dels Premis Oscar i ens aventurem a predir les guanyadores. De la mateixa manera, ressaltem quins són els films que, segons el nostre humil criteri, es mereixerien la cobejada estatueta daurada. Si no heu pogut veure alguna d'aquestes pel·lícules i voleu participar a les quinieles, endinseu-vos en aquest article i que la força del cinema us acompanyi!


MILLOR PEL·LÍCULA
Boyhood

Nominats: Boyhood, Birdman, Whiplash, The Imitation Game, The Theory of Everything, American Sniper, The Grand Budapest Hotel i Selma.
Guanyarà: Boyhood.
Podria guanyar: The Grand Budapest Hotel o Birdman.
Hauria de guanyar: Boyhood.
Hauria d’haver estat nominada: Nightcrawler.


MILLOR DIRECTOR
Ellar Coltrane i Richard Linklater, actor i director de Boyhood

Nominats: Richard Linklater (Boyhood), Alejandro G. Iñárritu (Birdman), Bennett Miller (Foxcatcher), Morten Tyldum (The Imitation Game) i Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel).
Guanyarà: Richard Linklater.
Podria guanyar: Alejandro G. Iñárritu o Wes Anderson.
Hauria de guanyar: Richard Linklater.
Hauria d’haver estat nominat: Dan Gilroy, per Nightcrawler.


MILLOR ACTOR PRINCIPAL
Michael Keaton a Birdman

Nominats: Michael Keaton (Birdman), Benedict Cumberbatch (The Imitation Game), Steve Carell (Foxcatcher), Eddie Redmayne (The Theory of Everything) i Bradley Cooper (American Sniper).
Guanyarà: Michael Keaton.
Podria guanyar: Eddie Redmayne.
Hauria de guanyar: Michael Keaton.
Hauria d’haver estat nominat: Jake Gyllenhaal, per Nightcrawler.


MILLOR ACTRIU PRINCIPAL
Julianne Moore a Still Alice

Nominats: Reese Witherspoon (Wild), Marion Cotillard (Two Days, One Night), Julianne Moore (Still Alice), Rosamund Pike (Gone Girl) i Felicity Jones (The Theory of Everything).
Guanyarà: Julianne Moore.
Podria guanyar: Reese Witherspoon.
Hauria de guanyar: Rosamund Pike.
Hauria d’haver estat nominada: Scarlett Johanson, per Under the Skin.


MILLOR ACTOR SECUNDARI
J.K. Simmons a Whiplash

Nominats: Ethan Hawke (Boyhood), Edward Norton (Birdman), J.K. Simmons (Whiplash), Mark Ruffalo (Foxcatcher) i Robert Duvall (The Judge).
Guanyarà: J.K. Simmons.
Podria guanyar: Edward Norton.
Hauria de guanyar: J.K. Simmons.
Hauria d’haver estat nominat: Josh Brolin, per Inherent Vice.


MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA
Patricia Arquette a Boyhood

Nominats: Patricia Arquette (Boyhood), Emma Stone (Birdman), Keira Knightley (The Imitation Game), Meryl Streep (Into the Woods) i Laura Dern (Wild).
Guanyarà: Patricia Arquette.
Podria guanyar: Emma Stone.
Hauria de guanyar: Patricia Arquette.
Hauria d’haver estat nominada: Tilda Swinton, per Snowpiercer.


MILLOR GUIÓ ORIGINAL
The Grand Budapest Hotel

Nominats: Boyhood, Birdman, The Grand Budapest Hotel, Nightcrawler i Foxcatcher.
Guanyarà: The Grand Budapest Hotel.
Podria guanyar: Nightcrawler.
Hauria de guanyar: Boyhood.
Hauria d’haver estat nominada: What We Do In the Shadows.


MILLOR GUIÓ ADAPTAT
The Imitation Game

Nominats: Whiplash, The Imitation Game, The Theory of Everything, American Sniper i Inherent Vice.
Guanyarà: The Imitation Game.
Podria guanyar: The Theory of Everything.
Hauria de guanyar: Whiplash.
Hauria d’haver estat nominada: Gone Girl.


MILLOR MÚSICA ORIGINAL
The Theory of Everything

Nominats: Hans Zimmer (Interstellar), Alexandre Desplat (The Imitation Game i The Grand Budapest Hotel), Johann Johansson (The Theory of Everything) i Gary Yershon (Mr. Turner).
Guanyarà: Johann Johansson (The Theory of Everything).
Podria guanyar: Alexandre Desplat (The Grand Budapest Hotel).
Hauria de guanyar: Alexandre Desplat (The Grand Budapest Hotel).
Hauria d’haver estat nominada: Antonio Sánchez (Birdman).


MILLOR CANÇÓ
Selma

Nominats: “Glory” (Selma), “Everything is Awesome” (The LEGO Movie), “Grateful” (Beyond the Lights), “I’m Not Gonna Miss You” (Glen Campbell: I’ll Be Me) i  “Lost Stars” (Begin Again).
Guanyarà: “Glory” (Selma).
Podria guanyar: “Everything is Awesome” (The LEGO Movie).
Hauria de guanyar: “Glory” (Selma).
Hauria d’haver estat nominada: “Last Goodbye” (The Hobbit: The Battle of the Five Armies).


MILLOR PEL·LÍCULA DE PARLA NO ANGLESA
Ida

Nominats: Relatos Salvajes, Ida, Leviathan, Tangerines i Timbuktu.
Guanyarà: Ida.
Podria guanyar: Leviathan.
Hauria de guanyar: Ida.
Hauria d’haver estat nominada: Winter Sleep.


MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL
Citizenfour

Nominats: Citizenfour, Finding Vivian Maier, Last Days in Vietnam, Virunga i The Salt on the Earth.
Guanyarà: Citizenfour.
Podria guanyar: Virunga.
Hauria de guanyar: Finding Vivian Maier.
Hauria d’haver estat nominada: The Overnighters.


MILLOR PEL·LÍCULA D’ANIMACIÓ
How to Train Your Dragon 2

Nominats: Song of the Sea, The Boxtrolls, How to Train Your Dragon 2, Big Hero 6 i The Tale of Princess Kaguya.
Guanyarà: How to Train Your Dragon 2.
Podria guanyar: Big Hero 6.
Hauria de guanyar: Big Hero 6 o The Tale of Princess Kaguya.
Hauria d’haver estat nominada: The LEGO Movie.


MILLOR FOTOGRAFIA
Birdman

Nominats: Birdman, Unbroken, Ida, Mr. Turner i The Grand Budapest Hotel.
Guanyarà: Birdman.
Podria guanyar: The Grand Budapest Hotel.
Hauria de guanyar: Mr. Turner.
Hauria d’haver estat nominada: The LEGO Movie.


MILLOR MUNTATGE

Boyhood

Nominats: American Sniper, Whiplash, The Imitation Game, The Grand Budapest Hotel i Boyhood.
Guanyarà: Boyhood.
Podria guanyar: Whiplash.
Hauria de guanyar: Boyhood.
Hauria d’haver estat nominada: Birdman.


MILLOR EDICIÓ DE SO
American Sniper

Nominats: Unbroken, The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Birdman, American Sniper i Interstellar.
Guanyarà: American Sniper.
Podria guanyar: Birdman.
Hauria de guanyar: Interstellar.
Hauria d’haver estat nominada: Whiplash.


MILLOR MESCLA DE SO
American Sniper

Nominats: American Sniper, Whiplash, Birdman, Unbroken i Interstellar.
Guanyarà: American Sniper.
Podria guanyar: Whiplash.
Hauria de guanyar: Whiplash.
Hauria d’haver estat nominada: The Grand Budapest Hotel.


MILLOR DISSENY DE PRODUCCIÓ
The Grand Budapest Hotel

Nominats: Into the Woods, The Imitation Game, Mr. Turner, Interstellar i The Grand Budapest Hotel.
Guanyarà: The Grand Budapest Hotel.
Podria guanyar: Interstellar.
Hauria de guanyar: The Grand Budapest Hotel.
Hauria d’haver estat nominada: Birdman.


MILLORS EFECTES VISUALS
Interstellar

Nominats: Interstellar, X-Men: Days of Future Past, Dawn of the Planet of the Apes, Guardians of the Galaxy i Captain America: Wither Soldier.
Guanyarà: Interstellar.
Podria guanyar: Guardians of the Galaxy.
Hauria de guanyar: Interstellar.
Hauria d’haver estat nominada: The Signal.


MILLOR DISSENY DE VESTUARI
The Grand Budapest Hotel

Nominats: Into the Woods, The Grand Budapest Hotel, Maleficent, Inherent Vice i Mr. Turner.
Guanyarà: The Grand Budapest Hotel.
Podria guanyar: Into the Woods.
Hauria de guanyar: The Grand Budapest Hotel.
Hauria d’haver estat nominada: Birdman.


MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA
Guardians of the Galaxy

Nominats: Foxcatcher, The Grand Budapest Hotel i Guardians of the Galaxy.
Guanyarà: Guardians of the Galaxy.
Podria guanyar: The Grand Budapest Hotel.
Hauria de guanyar: Guardians of the Galaxy.
Hauria d’haver estat nominada: Tusk.


MILLOR CURTMETRATGE D’ACCIÓ REAL
The Phone Call

Nominats: Aya, Boogaloo and Graham, Butter Lamp, Parvaneh i The Phone Call.
Guanyarà: The Phone Call.
Podria guanyar: Boogaloo and Graham.
Hauria de guanyar: The Phone Call.


MILLOR CURTMETRATGE DOCUMENTAL
Crisis Hotline: Veterans Press 1

Nominats: Crisis Hotline: Veterans Press 1, Joanna, Our Curse, La parka i White Earth.
Guanyarà: Veterans Press 1.
Podria guanyar: Joanna.


MILLOR CURTMETRATGE D’ANIMACIÓ
Feast

Nominats: The Dam Keeper, Me and My Moulton, A Single Life, Feast i The Bigger Picture.
Guanyarà: Feast.
Podria guanyar: The Dam Keeper.
Hauria de guanyar: Feast.


Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada